Versneld realiseren, zorgvuldig participeren: tijdelijke woningen in Breda

De vraag

Hoewel tijdelijke woningen helpen om de woningnood te verlichten, brengen ze tegelijkertijd veranderingen met zich mee voor de omgeving. Participatie was daarom een belangrijk onderdeel van de plannen. Na de eerste informatieavonden startte Connect, in opdracht van de initiatiefnemers, diverse intensieve participatietrajecten voor 483 tijdelijke woningen op vier locaties in Breda. Hiervoor zijn alle partijen in de omgeving aan tafel uitgenodigd om mee te denken over hoe de tijdelijke woningen gerealiseerd kunnen worden, met oog voor alle belangen en de leefkwaliteit van de huidige en toekomstige bewoners. 

De aanpak

Op basis van uitgebreide stakeholderanalyses per locatie hebben we een proces uitgelijnd waarin een breed palet aan stemmen uit de omgeving gehoord kon worden. Met een helder verhaal in de hand gingen we actief in gesprek met belanghebbenden en verbreedden we het gesprek. Niet over vóór of tegen, maar over hoe tijdelijke woningen gerealiseerd kunnen worden met aandacht voor de leefkwaliteit van huidige en toekomstige bewoners. 

De participatieaanpak bestond uit drie niveaus: 

  • Informeren: we informeerden inwoners en belanghebbenden via gemeentelijke kanalen, zoals BredaBericht en de website van de gemeente Breda. Op de website stond ook een duidelijke Q&A met antwoorden op veelgestelde vragen. 
  • Raadplegen: via PlanBreda konden belanghebbenden en geïnteresseerden hun mening en ideeën delen. Daarnaast organiseerden we zes inloopbijeenkomsten. Bezoekers konden daar vragenlijsten invullen en zich aanmelden voor de adviesgroep, zowel online als op papier. Zo verlaagden we de drempel om mee te doen en bereikten we zoveel mogelijk mensen. 
  • Adviseren: een belangrijk onderdeel van de participatie waren de adviesgroepen. Zorgvuldig samengesteld, zodat alle belangen aan tafel zaten. Zo zaten er aan tafel: omwonenden, aanwonenden, belangenvertegenwoordigers uit de omgeving (SMO, huurdersvereniging, belangenorganisatie natuur en onderwijs), vertegenwoordigers van mogelijk toekomstige bewoners, woningzoekenden, studenten, starters, statushouders, schietvereniging en een ervaringsdeskundige over wonen in een tijdelijke woning. De centrale vraag waar de adviesgroepen zich over hebben gebogen is: wat is ervoor nodig om de tijdelijke woningen op een goede manier voor elkaar te krijgen? Er zijn drie bijeenkomsten per locatie georganiseerd waarin deelnemers samen met de initiatiefnemers naar een advies toe werkten. Dit advies werd vervolgens aan de gemeente Breda en woningcorperaties gepresenteerd. 

Het resultaat

De inbreng tijdens het participatietraject is van wezenlijk belang geweest bij de verdere uitwerking van de plannen voor de tijdelijke woningen. De input hielp het bestuur van de gemeente Breda om een goed onderbouwd besluit te nemen over de haalbaarheid van de tijdelijke woningen op de verschillende locaties. Ook is met het traject invulling gegeven aan de wens van de gemeenteraad om bij dit soort ontwikkelingen de omgeving intensief te betrekken. 

Alle ondernomen activiteiten en de opgehaalde inbreng verwerkten we in een participatieverslag. Dit verslag werd als bijlage ingediend bij de besluitvorming.  

Facts & Figures 

  • 483 tijdelijke woningen op 4 locaties binnen het haalbaarheidsonderzoek 
  • We organiseerden 6 inloopbijeenkomsten 
  • We organiseerden 9 adviesgroepsessies in een vooraf uitgedacht proces 
  • We hielden 2 interviews met expertpools (studenten en statushouders) 
Floortje

Meer weten over deze case?